Apevia ATX-VS450W 450W ATX12V Power Supply
  • Quantity: 1
  • Free Shipping
  • Views:
  • Sold and Shipped By: Aztek Computers
SpecificationsMfr Part Number: ATX-VS450WFeatures: 450W Power with 12cm black fanHigh quality components and housingHigh stability with 5% tolerance of 5V, 3.3V & 12V outputLow noise auto-thermally control 120mm fanMaximum Power: 450 WInput:Voltage Range: 115 - 230VFrequency: 50 - 60HzCurrent: 10A for 115VAC, 5A for 230VACType: ATX12VOutput: +3.3V @ 16A, +5V @ 16A, +12V @ 32A, -12V @ 0.3A, +5Vsb @ 2.5AConnectors: 1x 20/24pin Main Connector, 1x 4pin ATX Connector, 2x SATA Connectors, 4x Peripheral Connectors, 1x Floppy ConnectorFan: Forced air ventilation by 1 x 120mm black fanColor: Black sandblasting coated caseDimensions (WxLxH): 5.5 x 5.9 x 3.4 inch / 140.0 x 159.0 x 86.0 mmWeight: 3.0 lbs
Specifications
  • Mfr Part Number: ATX-VS450W
  • Features:
    • 450W Power with 12cm black fan
    • High quality components and housing
    • High stability with 5% tolerance of 5V, 3.3V & 12V output
    • Low noise auto-thermally control 120mm fan
  • Maximum Power: 450 W
  • Input:
    • Voltage Range: 115 - 230V
    • Frequency: 50 - 60Hz
    • Current: 10A for 115VAC, 5A for 230VAC
  • Type: ATX12V
  • Output: +3.3V @ 16A, +5V @ 16A, +12V @ 32A,  -12V @ 0.3A, +5Vsb @ 2.5A
  • Connectors: 1x 20/24pin Main Connector, 1x 4pin ATX Connector, 2x SATA Connectors, 4x Peripheral Connectors, 1x Floppy Connector
  • Fan: Forced air ventilation by 1 x 120mm black fan
  • Color: Black sandblasting coated case
  • Dimensions (WxLxH): 5.5 x 5.9 x 3.4 inch / 140.0 x 159.0 x 86.0 mm